icolorex-sk.technoluxpro.com/NástrojeRučné náradie

Ako si vybrať špachtľu farby?

Je ťažké si predstaviť akúkoľvek opravu bez použitia špachtle. Ak to zvolíte správne, môžete ušetriť veľa času pri nanášaní tmelu, odstraňovaní tapiet alebo ukladaní trhlín. Maliarska špachtľa pomôže pri omietke, jej pôvodnému tvaru. Takýto nástroj je lacný, ale jeho výhody sú obrovské.

Špachtle pre rôzne aplikácie
Špachtľa farby je nevyhnutným nástrojom na opravu
na obsah ↑

osud

Ako rozlíšiť maliarsky typ špachtle od iných typov? Má lichobežníkový tvar, rukoväť vyrobená v uhle z dreva alebo plastu. Pracovná doska stierky musí byť vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. Nástroj môže byť malý alebo veľký a pomerne flexibilný.

Špachtle sa používa v týchto prípadoch:

 • malá povrchová úprava;
 • zatváranie rôznych trhlín;
 • tvrdý tmel náročných povrchov;
 • tmeliace povrchy v miestnosti;
 • tvarovanie stien a stropov;
 • výplne.

Tento typ nástroja sa často používa na odstraňovanie tapiet, škrabacích lepidiel, tmelov a rôznych typov nástenných malieb.

na obsah ↑

Výber špachtle

Pri výbere správnej špachtle musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

 1. Nožový tmel by mal byť vyrobený z nehrdzavejúcej ocele. V extrémnych prípadoch to urobí gumový nástroj.
 2. Rukoväť by mala byť pohodlná. Toto je možné pochopiť jednoducho pridržaním nástroja v ruke.
Výber rôznych maliarskych stierok
Dnes existuje obrovský výber špachtle
 1. Pred nákupom musíte vyhodnotiť, ako odolná je pracovná plocha. Na posúdenie pružnosti je potrebné držať rukoväť jednou rukou a druhou rukou ťahať čepeľ. Ak je to len ohnuté, potom by ste nemali kupovať. To isté platí pre lopatku, ktorej čepeľ sa vôbec neohýba.
 2. S dlhými a úzkymi nástrojmi bude ťažké pracovať.
 3. Je lepšie zvoliť nástroj s pravouhlou čepeľou, pretože ľahšie bude písať tmel.
 4. Čepeľ by nemala byť ostrá, inak by pri nanášaní malty mohli vzniknúť problémy. Na odstránenie maľby alebo tapety zo stien je potrebný nástroj s ostrou čepeľou.
 5. Rukoväť a čepeľ musia byť spojené.
 6. Čepeľ by mala byť hladká, bez chýb.
na obsah ↑

Druhy lopatiek

Existuje niekoľko druhov stierok farby, ktoré sa používajú na rôzne účely.

 1. Normálny obraz. Tento nástroj je vhodný pre všetky typy maľovania, ale ak chcete na stene urobiť kučeravý povrch, vytvoriť efekt dreva alebo pracovať na ťažko dostupných miestach, nebude to jednoduché, preto je lepšie kúpiť niekoľko druhov nástrojov, ak sa predpokladajú rôzne typy maľovania.
Obyčajná farba špachtle
Špachtľa farby sa používa aj na nanášanie hrubých farieb.
 1. Kaučuk. Používa sa, ak potrebujete nanášať hrubé lepidlo, tmel, škárovací tmel, tmel na neštandardný povrch. Je tiež užitočné pri utesňovaní spojov a švov. Charakteristickým rysom gumového nástroja je to, že nepoškrabuje povrch.Lopatka je veľmi flexibilná, takže je vhodná na prácu s kučeravými povrchmi. Prispôsobuje sa základni. Takýto nástroj je vyrobený z jedného kusu gumy, obvykle bez rukoväte. Existuje niekoľko typov: obdĺžnik, lichobežník, klin, číslo osem. Najlepšie gumová špachtle má okrúhle okraje. Môže byť vyrobený z mäkkej alebo tvrdej gumy. Náradie z tvrdej gumy je sotva ohnuté a veľmi trvanlivé. Používajú sa na neprístupné miesta na stenách. Ak si chcete vybrať dobrý gumový nástroj, musíte sa uistiť, že je dostatočne flexibilný. Ak to chcete urobiť, musíte monitorovať, ako rýchlo sa vracia do svojej pôvodnej podoby. Pri ohýbaní by guma nemala byť prasknutá.
 2. Simulovať vzor dreva. Takýto nástroj má špeciálny aplikátor, ktorý vám umožňuje vytvoriť podobný efekt. Je potrebné pochopiť niektoré vlastnosti materiálu, aby sa vytvoril efekt napodobeniny dreva. Takéto špachtle farby nevyrovnávajú stenu, ale vytvárajú hrbole. Ich povrch je rebrovaný oblúkami, čo pomáha vytvárať požadovaný efekt. Práca s takýmto nástrojom na maľovanie je rovnako ľahká ako pri použití bežného nástroja. Povlak sa musí vykonávať zhora nadol, aby sa vytvoril rez dreva. Zostáva iba namaľovať roztok v požadovanej farbe a získať účinok stromu. Nožový tmel musí byť z leštenej ocele, musí byť okraj ostrý a držadlo musí byť pohodlné. Pohyby pri aplikácii roztoku na steny sa musia robiť rýchlo a ťahy by sa mali navzájom prekrývať. Tam, kde sa vrstvy prekrývajú, bude farba tmavšia.
Prietoková špachtle
Ak chcete vytvoriť dekoratívny vzor na stene, použite figúrku
 1. Prišiel. Tento typ má malú veľkosť, nie celkom správny tvar a ostrú hranu. Rukoväť je v pravom uhle. Pomocou tohto nástroja môžete na omietku kresliť celé obrázky. Šmuhy budú mať krásny tvar. Položili na stenu farbu, potom ju otreli alebo zoškrabali. S kučeravým stieracím nožom môžete pracovať dvoma spôsobmi: držte sa ako lopatka alebo ako luk. Tento nástroj pomôže dať farbe určitý tvar.
 2. Ozubením. Použitím tohto typu špachtle sa na stenách vytvorí zaujímavá textúra. Ak je zloženie farby silné, zuby by mali byť obdĺžnikové, ak sú kvapalné - trojuholníkové.
na obsah ↑

Tipy na skladovanie a starostlivosť

Na to, aby tento nástroj vydržal dlho, je potrebné sa riadiť niektorými odporúčaniami:

 1. Po použití sa špachtľa musí dôkladne umyť vodou a vysušiť.
 2. Nevystavujte čepeľ silnému mechanickému namáhaniu, aplikujte na ne ťažké zmesi.
 3. Je potrebné minimalizovať kontakt čepele a brúsneho povrchu.
 4. Je lepšie skladovať tmel vo vzpriamenom stave zavesením na nechty. Pri skladovaní v škatuliach s inými nástrojmi existuje riziko, že sa čepele ohnú a stanú sa nevhodnými na použitie.
 5. Ak je náradie poškodené, neopravujte ho. Lepšie kúpiť novú.

Ak pri oprave potrebujete pracovať s omietkou, je lepšie získať špachtľu. Nie je potrebné kupovať všetky druhy maliarskych stierok, môžete si kúpiť iba jeden obyčajný, ale v tomto prípade bude pracovať trochu ťažšie.

Pridajte komentár

farby

lepidlo

Nástroje