icolorex-sk.technoluxpro.com/farbyPráca s farbami

Tyl si vymaľujete sami: návod na výber a aplikáciu farby

Tyly a záclony sú prvé, ktoré upútajú pozornosť pri vstupe do miestnosti. Je to dizajn okna, ktorý dodáva interiéru kompletný vzhľad, dodáva mu pohodlie a „chuť“. Staré záclony sa s radikálnou zmenou dizajnu už do nej nezmestia, ale nie sú k dispozícii žiadne prostriedky na nákup nových. Môžete sa zoznámiť s metódami farbenia tylu: pomôžu vám zmeniť okno bez zbytočných nákladov.

Ako farbiť tyl doma

Tyl na farbenie môže vážne ušetriť peniaze a tiež skracuje čas na vyhľadávanie, výber a šitie nového rámu okna. Ak existuje potreba alebo potreba aktualizovať interiér, bude maľba najvhodnejšou možnosťou. Pomocou farbenia môžete vrátiť atraktivitu starých, ktoré začali žltnúť alebo stmavovať textílie, ktoré ste predtým chceli vyhodiť.

Ružové závesy

Najprv musíte rozhodnúť o farbe, v ktorej sa plánuje farbenie tylu. V predaji je široká škála suchých a tekutých pigmentov, ktoré budú maľovať tenké nylonové aj silné záclony.

Je dôležité zvoliť len správne farbivo podľa druhu tkaniny, pozorne si prečítajte pokyny na obale alebo konzultujte s predajcom. Existuje tiež možnosť farbiť tyl doma pomocou prírodných pigmentov, ktoré je možné získať bez akýchkoľvek finančných nákladov.

na obsah ↑

Chemické farbivá

Priemyselné farbivá sú obvykle dostupné vo forme prášku alebo vo forme pást a emulzií. Sú ľahko použiteľné, aj keď vyžadujú presné proporcie a prísne dodržiavanie technológie. Výber chemických farbív podľa farby je obrovský, ak je to potrebné, môžu sa navzájom zmiešať, aby sa získali nové odtiene. K chemickým patria tiež rôzne farbivá anilínu, vrátane farbív používaných v medicíne (napríklad brilantná zelená).

Chemické farbivá

Medzi nevýhody pigmentov chemickej výroby patria:

 • agresívny postoj k tenkým, jemným tkanivám, riziko poškodenia;
 • prítomnosť štipľavého zápachu;
 • nebezpečenstvo roztavenia po zafarbení, potreba fixačných prostriedkov.

Po farbení chemikáliami sa textília stáva často drsnou. V takom prípade ho musíte opláchnuť špeciálnymi balzamami na oplachovanie.

na obsah ↑

Prírodné liečivá

Existuje veľa „ľudových“ prostriedkov prírodného pôvodu, ktoré by mohli farbiť tyl. Ich odtiene nie sú také jasné ako syntetické pigmenty, ale je ľahšie ich získať, niekedy si nevyžaduje žiadne náklady. Potravinárske výrobky, džúsy a bylinky sa vyznačujú jemným účinkom na tylu, sú bez zápachu alebo ich vôňa je ľahká a rýchlo vydýchne. Medzi nevýhody patrí nepredvídateľnosť výsledku zafarbenia, nízka trvanlivosť a obmedzený výber farieb.

Prírodné farbivá na textílie

na obsah ↑

Príprava tylu na farbenie

Musíte maľovať iba čistú vec, ktorá bola predtým umytá a odmastená. Inak bude farba pre tyl ležať nerovnomerne a materiál sa zafarbí. Technológia prípravy bude nasledovná:

 • odstráňte tyl z okna, odstráňte háčiky a dekorácie, výrobok vyrazte do vzduchu z prachu;
 • naplňte látku horúcou vodou;
 • po niekoľkých minútach sa voda vypustí, zopakujte túto manipuláciu 2-krát;
 • umyte výrobok pracím práškom v jemnom režime v aute alebo ručne;
 • opláchnite tyl pridaním citrónovej šťavy alebo kyseliny citrónovej, nechajte vyschnúť na čerstvom vzduchu, mimo vykurovacích zariadení;
 • farbu zoberte a začnite farbiť.

Zafarbovacie závesy z tylu

Pred vysušením tyl nestláčajte, neotáčajte ani nemajte iný mechanický efekt. Spôsobí to záhyby a následne sa produkt môže nerovnomerne zafarbiť.

na obsah ↑

Proces farbenia tylu rôznymi prostriedkami

Technológia maľovania je približne rovnaká, ale má množstvo rozdielov v závislosti od použitých prostriedkov. S nylonovou tkaninou bude trochu ťažšie pracovať. Pri akomkoľvek použitom farbive sa oplatí vstreknúť trochu soli do roztoku (polievková lyžica v vedre s vodou). Bez soli nebude farba schopná správne fixovať hmotu.

Anilínové farbivá

Tieto farbivá sú aromatické látky, ktoré sú veľmi vhodné na farbenie textílií. S ich pomocou môžete urobiť jednotné sfarbenie alebo vykonať abstraktný vzor na tyle, zariadiť zaujímavé prechody.

Anilínové farbivá

Práca s farbivami sa vykonáva týmto spôsobom:

 • zriedi farbivo vodou, aby sa získala kvapalina požadovanej jasnosti, nasýtenia;
 • vložte tyl do roztoku, nechajte pôsobiť 15 minút;
 • na získanie chaotického vzoru sa vyloží tyl, podľa toho sa vyleje farbiaci roztok;
 • na opláchnutie tylu vo vode soľou alebo octom (1 - 2 polievkové lyžice na 5 litrov vody).
na obsah ↑

Zelenka

Ak plánujete navrhnúť okno v zelenej farbe, môžete tyl vyfarbiť obvyklou lekárskou zelenou farbou. Zriediť malú látku vo vode, dobre premiešať a umiestniť tam tkanivo na 30 minút. Počas tohto obdobia sa produkt niekoľkokrát prevráti vo vode. Čajová lyžička zelenky obyčajne stačí na 10 litrovú nádrž s vodou. Hlavná vec je, že látka by sa mala úplne namočiť do kvapaliny, inak sa jej časť nemusí zafarbiť.

Farbiaci tyl so zelenou farbou

na obsah ↑

Manganistan draselný

Natieranie manganistanom draselným sa vykonáva štandardnou technológiou. Malé množstvo kryštálov tohto farmaceutického prípravku sa rozpustí v pohári vody a je lepšie vziať horúcu vodu. Produkt sa naleje do nádrže, zriedi sa vodou, kým sa nedosiahne požadovaný odtieň. Tyľ sa úplne premočí počas 30 - 40 minút, potom sa premyje v 3 - 4 vodách a suší sa.

na obsah ↑

Čaj a káva

Tieto výrobky dodajú látke príjemný béžový alebo krémový odtieň. Ich používanie je ľahké. V litri vody sa varia 2 polievkové lyžice mletej kávy alebo čaju, roztok sa dobre varí a potom sa filtruje cez tenkú kôš. Pridajte do nádrže správne množstvo vody, nalejte čajové lístky a položte tyl po dobu 50 minút. Po jednom opláchnutí a žehlení.

Farbenie tylu s kávou

na obsah ↑

repa

Zelenina dodáva krásnu vínovú šťavu, ktorá dodá látke príjemnú ružovú farbu. Bohužiaľ, po niekoľkých praniach odtieň zoslabne, ale postup sa dá vždy opakovať.

Postup je nasledujúci:

 • trieť repu na strúhadlo, pridať vodku - 500 ml na kilogram strúhanej hmoty;
 • zahrievajte produkt, až kým zelenina nezmäkne;
 • filtrovať, nechať vychladnúť;
 • do hotového roztoku sa naleje trochu vody, ktorá sa ponorí do tylu jednu hodinu;
 • opláchnite a vyžehlite výrobok.

Cvičenie tylu z repy

Čím je tyl v farbiacom roztoku, tým bude nový tón intenzívnejší. Toto pravidlo platí pre všetky syntetické a prírodné farbivá.

na obsah ↑

Zafarbenie v práčke

Tyl v práčke je zafarbený omnoho rovnomernejšie ako pri manuálnej metóde. Ak je k dispozícii starý stroj, jeho používanie môže vážne uľahčiť proces farbenia tylu. Na tento účel možno použiť aj moderný stroj, po práci však budete musieť začať cyklus „prázdneho“ umývania pridaním bielidla. Tiež sa odporúča, aby ste bubon utierali navlhčenou tkaninou a čistiacim prostriedkom.

Záclony v práčke

Postupuje sa nasledovne:

 • do bubna stroja sa vloží čistá, predpraná a vysušená látka;
 • podľa pokynov zrieďte farbivo a nalejte ho priamo do bubna;
 • zvoliť režim prania bez odstreďovania (najmenej hodinu);
 • Po umytí vytiahnu tyl a opláchnu ho ručne.
na obsah ↑

Efektné farbivá pre Tulle

Ak chcete, aby tyl bol modrastý, modrý, môžete použiť obvyklú modrú farbu, ktorá bola predtým pridaná do vápna. Na získanie žltej hmoty použite nechtík a púpava. Oranžová alebo hnedastá farba látky poskytne mrkvu, cibuľové šupky, zeleno - trávový šťavu, špenát, rebríček. Ostružinová šťava zafarbí bielu hmotu na čiernu.

na obsah ↑

Tipy na starostlivosť o výrobok

Aby sa farebný tyl potešil s majiteľmi na dlhú dobu s jeho aktualizovaným vzhľadom, stojí za to sa riadiť odporúčaniami, ako sa o to správne postarať:

 • počas prania nelejte príliš veľa prášku - to poškodzuje štruktúru látky a rýchlo zasychá farbu;
 • prvýkrát pri praní odevov pridajte do vody fixačnú farbu (predáva sa v železiarňach);
 • umyte tenké vreckovky ručne alebo v najjemnejšom režime, inak sa môže pri praní poškodiť alebo vložiť do špeciálneho vrecka;
 • Neumývajte tyl v horúcej vode - používajte iba teplé alebo úplne studené;
 • Tyľ nežehlite horúcou žehličkou, pretože môže zožltnúť.

Materiál Tulle

Pomocou lacných farbív môžete úplne zmeniť vzhľad záclon, dať im novú farbu, jas a šťavnatosť. Tento proces si nevyžaduje veľa času, ale umožní vám to plne ukázať váš vkus a predstavivosť.

Pridajte komentár

farby

lepidlo

Nástroje