icolorex-sk.technoluxpro.com/farbyPráca s farbami

Ako zabrániť vyblednutiu farby na stenách

Postupom času môžu maľované povrchy zmeniť svoju farbu. Je to ovplyvnené teplotnými extrémami, silnými zrážkami, slnečným žiarením a inými faktormi. Aby nedošlo k vyblednutiu farby na fasáde domu alebo v interiéri, musíte venovať osobitnú pozornosť príprave podkladu a výberu farby. O tom vám povieme viac.

dôvody

Hlavné dôvody, prečo môže dôjsť k predčasnému alebo nadmernému vyhoreniu:

  1. Použitie materiálov nízkej kvality, čo vedie k rýchlemu zničeniu a kriedovaniu povlaku.
  2. Nedodržanie odporúčaní výrobcu, použitie nevhodného zloženia. Napríklad natieranie vonkajších povrchov materiálom určeným na použitie v interiéri.
  3. Jasné farby sú náchylnejšie k vyblednutiu. Odtiene modrej, červenej a žltej strácajú svoju saturáciu rýchlejšie.
  4. Obsah organických pigmentov v zmesi tiež urýchľuje bielenie.
  5. Nesprávne tónovanie, nedostatok základného náteru a iné chyby pri maľovaní.

Vodou riediteľná farba na steny

Tieto dôvody iba urýchľujú proces blednutia. Vo všeobecnosti je zmena farby nevyhnutným javom, ktorému všetky typy farieb podliehajú v rôznej miere.

Hlavným katalyzátorom tohto procesu je slnečné svetlo. Lúče slnka dopadajúce na povrch narušujú chemické väzby medzi molekulami, čoho dôsledkom je zničenie farbiaceho pigmentu a odtieň sa stáva menej jasným.

na obsah ↑

Ako sa vyhnúť

Aby maľované steny udržiavali jas viac ako jeden rok, dodržiavajte nasledujúce odporúčania:

  1. Farby používajte na určený účel: na exteriérové ​​práce - fasády, na interiér - interiér.
  2. Nie je potrebné šetriť farbami a lakmi. Dobrý náter nielen oneskorí vyblednutie, ale tiež zaistí potrebný stupeň bezpečnosti pre zdravie.
  3. Vyplatí sa tónovanie, je lepšie kúpiť hotové farby, pretože sú menej náchylné na vyhorenie.
  4. Pred nanesením farbiacej zmesi je potrebné starostlivo odstrániť starý náter, inak časom "zje" jas novej vrstvy.

Ak farba na povrchu už vybledla, nebude možné obnoviť nasýtenie bez opätovného natierania.

Prelakovanie stien valčekom

na obsah ↑

Akú farbu si vybrať

Trh moderných stavebných materiálov ponúka veľký výber farieb, z ktorých každá má určité vlastnosti. Vyberte si akrylové alebo silikónové zlúčeniny, aby na stene nekrytý na slnku vplyvom ultrafialového svetla nezmizol. Sú vhodné pre všetky druhy práce, majú dlhú životnosť, dobre padnú aj bez ďalšieho základného náteru.

akryl

V porovnaní s inými farbami sú akryly menej náchylné na vyblednutie. Rýchlo schnú, nemajú nepríjemný zápach a sú vhodné na rôzne povrchy: betón, kov, drevo. Kompozícia neobsahuje toxické zložky, iba pigment, vodu a spojivo - polymér.

Akrylová farba na maľovanie stien

na obsah ↑

kremík

Silikónové zlúčeniny tiež nezmiznú pod vplyvom slnka a udržujú ich saturáciu po dlhú dobu. Dekorácia steny týmto materiálom chráni povrch pred znečistením a vplyvom rôznych prírodných faktorov.

Povlak má poréznu štruktúru vďaka obsahu silikónových živíc. Takýto základ poskytuje dobrú cirkuláciu vzduchu a neobmedzené odstránenie prebytočnej vlhkosti.

Silikónová farba na maľovanie stien

na obsah ↑

Hliníková prášková farba

Zmes odolná voči UV žiareniu sa dá pripraviť samostatne. Ako základ odporúčame používať hliníkový prášok, ktorý odráža slnečné svetlo a zabraňuje prehriatiu povrchu. Prášok musí byť zriedený epoxidovou živicou a na dosiahnutie požadovanej konzistencie je potrebné pridať rozpúšťadlo.

Práškové striebro

V dôsledku vyblednutia sa nielen zhoršuje vzhľad steny, ale porušuje sa aj ochranná vrstva. Aby ste predišli nepríjemným následkom, stačí zvoliť správnu farbu a sledovať technológiu jej aplikácie.

Pridajte komentár

farby

lepidlo

Nástroje