icolorex-sk.technoluxpro.com/farbyDruhy farieb

Účinok zamatu na stenu s farbou

Výrobcovia moderných farieb a lakov vyrábajú jedinečné materiály, ktoré napodobňujú štruktúru textílií. Napríklad je tu dekoratívna farba na steny s efektom zamatu, ktorý navonok napodobňuje mäkkú, luxusnú a pomerne drahú látku, ktorá je často čalúnená luxusným nábytkom. Znalcom prestíže a elegancie sa bude táto povrchová úprava určite páčiť, najmä preto, že sa dá robiť vlastnými rukami.

Funkcie maľovania

Lakovanie s efektom zamatovej prikrývky je neobvyklá obklad stien, ktorý pripomína drahú látku a robí interiér domu zaujímavým a bohatým. Takáto farba sa vyrába na báze akrylovej alebo latexovej vodnej emulzie a navyše obsahuje častice kremenného piesku a perlete. Po aplikácii na stenu nastane hra svetla, jeho prúdy sa rozptýlia, v dôsledku čoho sa vytvorí ilúzia mäkkosti, vláčnosť laku.

Sametová dekoratívna vrstva

Sametová farba sa používa špeciálnym spôsobom. Často pozostáva z dvoch hlavných zložiek - z pôdy a vrchného povlaku s mikročasticami v zložení, hoci sú k dispozícii aj jednozložkové výrobky. Po uschnutí vrstiev vzniká špeciálna štruktúra farby. Ak porovnáte materiál s bežnou textíliou pre čalúnenie steny, môžete vidieť veľa výhod:

 • dlhodobá prevádzka bez straty atraktivity a vlastností;
 • ľahkosť použitia v každodennom živote, možnosť mokrého čistenia a používanie čistiacich prostriedkov;
 • odolnosť proti pôsobeniu UV žiarenia, teplotné extrémy;
 • neškodnosť pre zdravie, nedostatok nepríjemného zápachu, možnosť pracovať v dome bez respirátora;
 • krátke obdobie sušenia a minimálny čas;
 • vhodnosť pre rôzne stavebné základy - betón, tehla, sadra, sadrokartón atď.
 • možnosť zakrytia povrchových defektov - hrbole, švy, kĺby;
 • tónovanie kompozícií v akejkoľvek farbe, výber odtieňov pre rôzne typy interiéru;
 • vysoko kvalitný povlak, nedostatok trhlín, odlupovanie, uvoľňovanie v priebehu času.

na obsah ↑

Rozsah aplikácie zamatovej farby

Krásna, štýlová dekorácia vhodná do kancelárií, bytov, kaviarní a reštaurácií, vytvára neopakovateľnú atmosféru. Existuje viac ako 300 odtieňov, v ktorých môžete maľovať. Pri výbere stojí za to zohľadniť radu dizajnérov: v kanceláriách sú pokojnejšie tóny vhodnejšie, v prípade bytov - teplé, útulné.

Ak je farba vybraná pre spálňu dospelých, je lepšie uprednostniť pastelové odtiene. Pre detskú izbu sú ideálne nasýtené, ale nie príliš honosné tiene. Zavedením rôznych pigmentov môžete urobiť zaujímavé prechody, zafarbiť prechody alebo vytvoriť ďalšie neobvyklé efekty.

Farebný zamatový efekt

na obsah ↑

Špecifickosť technológie farbenia

Sametové povlaky sa predávajú vo veľkých stavebných obchodoch.V malých maloobchodných predajniach to nemusí byť k dispozícii. Na trhu sú domáce a zahraničné značky, z ktorých prvá je obvykle lacnejšia ako značka druhej v rovnakej kvalite.

Prípravné práce

Pred nanesením „zamatovej“ farby sa musí dôkladne pripraviť stena. Odstráňte starý, popraskaný náter, odstráňte padajúcu omietku. Chyby, ktoré sa objavia, sú pokryté čipmi. V prípade potreby sa vykoná úplné vyrovnanie stien omietkou alebo konečná úprava bielym tmelom. Z povrchu sú odstránené všetky zvyšky oleja, mastnoty a nečistôt, kefou sa odstráni prach.

Príprava stien na maľovanie

Lepiacou páskou sú sokly, štukové lišty a ďalšie ozdobné prvky opatrne zlepené tak, aby ich nebolo možné rozmazať farbou. Samotný LKM sa zmieša s farbou, ak sa tak nestalo okamžite, v železiarstve. Povrch je ošetrený pripojeným základným náterom alebo akýmkoľvek akrylovým základným náterom, ktorý zlepší priľnavosť farby k podkladu.

na obsah ↑

Potrebné nástroje

Na prácu s farbou a základným náterom sú potrebné nasledujúce nástroje a príslušenstvo:

 • kefy a valčeky na zem, ako aj na samotnú farbu, vrátane tenkej kefy na švy a valca na velúrové farby;
 • žehliace stroje na nanášanie a spracovanie náterov;
 • podnos na nalievanie farby.

Základné náterové farby a základné nástroje

na obsah ↑

Proces farbenia

Po prvé, farba so zamatovým efektom je distribuovaná na ťažko prístupných miestach - v oblasti zárubní, okien, pozdĺž spodných a horných podlahových dosiek, na hranici s dekoratívnymi prvkami. Potom pokračujú v maľovaní hlavnej oblasti, čo sa najvýhodnejšie robí pomocou velúrového valca.

Po nanesení prvej vrstvy (pozadia) výsledný povlak vyžehlite hladkým železom, aby sa dokonale vyrovnal. Je potrebné, aby vrstva pozadia bola dosť hrubá a textúrovaná. Druhá vrstva sa aplikuje po zaschnutí prvej vrstvy náhodnými ťahmi a mala by byť menšia ako hrúbka. Povrch je dobre žehlený, zatiaľ čo malé častice plniva vytvárajú požadovaný účinok. V prípade potreby sa do náteru dodatočne nanášajú reliéfne valčeky.

Proces maľovania stien zamatovou farbou

na obsah ↑

Funkcie práce s „zamatovou“ farbou

Ak chcete získať náter s bohatším odtieňom, môžete použiť ďalší náter. Výsledok bude efektívnejší, ale spotreba drahého materiálu sa zvýši. Pri práci nemôžete preskočiť ani malé plochy, pretože po úplnom vyschnutí nebude možné povrch upraviť.

Väčšina výrobcov odporúča nanášať lak na „zamatovú“ farbu ako fixatív. Nezmení základnú farbu a zároveň poskytuje spoľahlivú ochranu pred vlhkosťou, poškriabaním a inými druhmi mechanického poškodenia. Osobitne sa odporúča používať lak na chodbách, na chodbách, vo foyer, kde je pravdepodobnosť navlhčenia a „poškodenia“ náteru vyššia.

Náter na stenu so zamatovým efektom

na obsah ↑

Starostlivosť o náter

Na rozdiel od skutočného zamatu je farba veľmi nenáročná. Časom nestráca svoj externý lesk, je odolný a praktický. Na čistenie stačí utrieť stenu vlhkou handrou a škvrny je možné umývať neagresívnymi chemikáliami pre domácnosť. Každému sa bude páčiť „zamatová farba“: úplne zmení miestnosť, dodá jej elegantný a luxusný vzhľad, a to všetko sa dá dosiahnuť aj bez zapojenia odborníkov.

Pridajte komentár

farby

lepidlo

Nástroje