icolorex-sk.technoluxpro.com/farbyDruhy farieb

Zoznámte sa s najčernejšou farbou na svete

Okolité objekty, ktoré sme zvyknutí považovať za čierne, v skutočnosti nie sú také, pretože časť ožarovania, ktoré sa na ne vzťahuje, sa odráža od povrchu. Absolútne čierny materiál by mal mať stopercentnú absorpciu svetla. Až do určitej doby sa to zdalo nemožné, ale moderný výskum a technológie dokázali priblížiť hodnotu k ideálu.

Vantablack S-VIS

Prvou farbou, ktorá získala právo byť nazývaná najčernejšou planétou, bol vývoj skupiny odborníkov z britskej organizácie Surrey NanoSystems. Základom vytvorenej látky boli uhlíkové nanorúrky a materiál bol vďaka svojej štruktúre schopný absorbovať 99,96% viditeľného žiarenia, ktoré naň dopadlo. Minimálne množstvo odrazeného svetla umožnilo látke obnoviť účinok priepasti a dvojrozmernej temnoty.

Nastriekal najčernejšiu farbu planéty

Najnovšia technológia sa nazýva Vantablack a stala sa cenným nástrojom na zlepšenie obranných a vesmírnych systémov. Jednou z verzií vyvinutého náteru je striekaná farba Vantablack S-VIS, ktorá má tiež extrémne nízku odrazivosť.

O nanášanie náterov sa rýchlo zaujímali nielen inžinieri, ale aj majstri umeleckej oblasti. Jedinečné matné vlastnosti super čierneho pigmentu by sa skutočne mohli stať základom neuveriteľných inštalácií, napríklad na simuláciu priestoru bez dna.

Slávny sochár Anish Kapoor sa obrátil na spoločnosť a súhlasil so získaním výlučných práv na používanie nanotechnológií vo svojom diele. Iba on mal dovolené používať farby vo forme spreja, ktoré pobúrilo ostatných predstaviteľov umeleckého sveta.

Vzorka Stuart a Anish Kapoor

Najviac zo všetkého sa Kapoorov akt dotkol jeho britského kolegu-umelca Stuarta Sampleho. Súčasná situácia sa stala kreatívnym konfliktom. Napriek Kapoorovi Briti vydali sériu vlastných farbív a sprístupnili ich všetkým okrem majiteľa práv Vantablack.

Autorove projekty zahŕňajú pigmenty:

  • Glittery Glitter - najzářivejší glitter;
  • PINK je ružová ružová;
  • Shift and Phaze - farby, ktoré menia farbu od vystavenia rôznym teplotám;
  • BLACK 2.0 je najlepšia čierna.

Black 2.0 Paint vydala umelkyňa Stuart Sample

na obsah ↑

BLACK 2.0

BLACK 2.0 je jedným z najúspešnejších vývojov Stuartu. Látka vo svojich parametroch absorbujúcich svetlo prekonala Vantablack a stala sa jej vylepšeným analógom. BLACK 2.0 zvýšil výkon nielen v oblasti výkonu, ale aj v prístupnosti. Rovnako ako iné výrobky uvedené na trh v mene spoločnosti Sample si ktokoľvek okrem Anish Kapoor môže slobodne kúpiť super kvalitnú farbu.

Najčiernejšia farba na planéte ČIERNA 2.0

na obsah ↑

Singularity black

Majstrovstvá v nekonečnom závode na meno autora najviac matného a čierneho pigmentu sa Stuartovi Sampleovi podarilo udržať na krátky čas. Na trhu sa objavila ešte tmavšia látka, Singularity Black.

Autorom ultra čiernej novinky bolo laboratórium Massachusetts NanoLab. Tento materiál pohlcuje všetko svetlo, takže objemové predmety, na ktoré sa vzťahuje, vyzerajú úplne ploché. Vo veciach farbených farbivom sú všetky formy a textúry úplne vymazané a namiesto toho existuje iba tmavá medzera.

Najčiernejšia farba na planéte Vantablack S-VIS

Prvým, kto vo svojej práci vyskúšal nový pigment, bol Jason Chase, ktorý používa nanostain v soche Black Iron Ursa.

Skorú verziu systému NanoSystems mohli kúpiť iba právnické osoby za pomerne vysokú cenu. A teraz, keď zaplatíte 50 dolárov za nádobu (20 ml) Singularity Black, môže ktokoľvek premeniť akýkoľvek objekt na „čiernu dieru“.

Pridajte komentár

farby

lepidlo

Nástroje