icolorex-sk.technoluxpro.com/farbyDruhy farieb

Ako vyrobiť neónovú farbu doma?

Žiariace steny v byte sú moderné, nezvyčajné, jedným slovom - veľmi originálne. Až teraz nie je svetelná farba v obchodoch na predaj. Zvážte, či môžete takúto farbu sami vyrobiť.

Miestnosť je natretá neónovou farbou.

 

Trochu o fenoméne luminiscencie a jeho účinkoch

V tme môžu žiariť všetky materiály, ktoré sú ošetrené fosformi - špeciálne látky obsahujúce zlúčeniny fosforu alebo sulfidu zinočnatého. V niektorých prípadoch je luminiscencia spôsobená iba vtedy, keď je fosfor vystavený vonkajšiemu zdroju žiarenia - elektromagnetickému alebo ultrafialovému. Takže katódové trubice televíznych prijímačov alebo žiariviek žiaria.

Prečítajte si viac informácií o funkciách. fosforové farby.

Existujú dva typy fosforov:

 1. Látky organického pôvodu, ktoré sú založené na derivátoch kyseliny naftálovej. Ich žiara sa vyskytuje pod vplyvom ionizujúceho žiarenia. Charakteristickým rysom organických fosforov je ich schopnosť produkovať krátke dávky.
 2. Fosfory na báze anorganických látok, ktoré sa vytvárajú na základe kryštalických kompozícií fosforu a majú schopnosť nepretržitého žeravenia.

Fosforové kompozície sa široko používajú pri výrobe hračiek so svetelným zdrojom, pri ladení automobilov, pri výrobe ozdôb na vianočné stromčeky. Väčšina z týchto materiálov nie je toxická, a preto mu blízkosť osoby k fosforom neubližuje.

Výber typu fosforu doma závisí od toho, aký efekt chcete dosiahnuť. Ak chcete neustále svietiť (napríklad steny v garáži, ktorá prilieha na tmavý otvor), je lepšie použiť na pracovný odev kryštalický fosfor. Neustále žiarenie však často spôsobuje nepríjemnosti, najmä ak je jasné a intenzívne.

na obsah ↑

Ako urobiť bežný náter

Existuje niekoľko spôsobov, ako zabezpečiť účinok luminiscencie doma. Môžete si napríklad kúpiť samo-svietivý lak, v zložení ktorého sú už fosforové zložky rozpustené. Táto farba sa často nazýva neón, hoci tam nie je. Žiarivosť vytvára luminiscenčný pigment obsiahnutý v bežnej akrylovej farbe.

Účinok takého pigmentu je nasledujúci. Počas dňa by sa mal taký náter dostať umelým a prirodzeným svetlom (je to povinné), ktoré sa hromadí akrylovým smaltom a potom sa v tme ožaruje do vonkajšieho priestoru. Proces ožarovania obvykle trvá 8 až 12 hodín, čo je doba postačujúca na to, aby sa miestnosť opäť naplnila vonkajším svetlom. V tomto prípade povrchová vrstva farby opäť ukladá energiu, ktorú dá späť večer.

Pretože proces je svojou povahou cyklický, nedochádza k deštrukcii fosforových zložiek a emisivita farby sa môže skladovať po dlhú dobu. Takéto farby sú však dosť drahé a navyše majú veľmi obmedzenú paletu odtieňov. Preto nie je možné vytvoriť miestnosť, napríklad viacfarebnú žiaru stien, napodobňujúcu neón.

Doma je oveľa ľahšie vytvoriť takú neónovú farbu vlastnými rukami. Ak to chcete urobiť, musíte si kúpiť súpravu luminiscenčných pigmentov.Majú univerzálne použitie, a preto majú tieto pozitívne vlastnosti:

 1. Vysoká odolnosť proti mrazu (čo je relevantnejšie pri maľovaní automobilov, ale je celkom prijateľné, ak sa tieto pigmenty používajú na maľovanie časti steny tmavej chodby alebo úžitkovej chodby, suterénu, podkrovia).
 2. Chemicky neutrálny preto nespôsobuje dermatitídu a alergické reakcie. Toto je obzvlášť cenné, ak sa má fosforový pigment pridávať na zvýraznenie časti steny detskej izby.Žiariaci prášok
 3. Nezrážajte sa pod vplyvom vysokých teplôt (väčšina kompozícií je stabilná do + 30 ° C). Avšak v prípade priameho slnečného žiarenia na stenu je lepšie zatvoriť stenu natretú akrylovou farbou fosforovými prísadami, záclonami alebo hustou záclonou.
 4. Vhodné pre prácu v interiéri aj exteriéri.
 5. Záručná doba na fosforové pigmenty je 25-30 rokov.

Medzi samoziarivé prísady patria chemické zlúčeniny, ktoré sa dobre rozpúšťajú nielen v akrylových, ale aj v iných druhoch domácich lakov (alkyd alebo polyuretán). Lak musí byť priehľadný, inak sa môže konečná farba farby líšiť od požadovaného.

V každom prípade by ste pred vlastným natiahnutím vlastného svetla doma mali najskôr skontrolovať konečný účinok na malej a neviditeľnej časti steny, kde sa vonkajšie svetlo neustále dostáva.

na obsah ↑

Ako si zvoliť typ samozhášacích náterov

Technológia bude určená konečným cieľom. Takúto farbu môžete napríklad použiť na zvýraznenie časti obrázka alebo panelu na stene, alebo ju môžete použiť na maľovanie veľkej plochy povrchu. V závislosti od toho sa vyberie typ fluorescenčného pigmentu.

Žiarenie ultrafialových lúčov vyzerá obzvlášť pôsobivo pri osvetlení fasády domu. Takéto pigmenty samotné nesvietia. Aby sa vytvorila „neónová“ žiara vonkajšej strany, je potrebné nasmerovať tam dostatočne výkonnú ultrafialovú lampu alebo dokonca bodové svetlo s UV filtrom. Takéto rozhodnutie je nákladné a ťažko realizovateľné.

Fosfory môžu žiariť samy osebe: na to stačí nasmerovať tok svetla na povrch po dobu 20 - 30 minút. Energia sa akumuluje spätným reflexným materiálom a potom sa podáva do okolitého priestoru. Predtým sa oplatí zvoliť správnu farbu fosforu, aby žiara nedráždila oči a harmonizovala sa so všeobecnou farebnou schémou miestnosti.

Reflexné pigmenty stále svietia, ak na ne dopadá vonkajšie svetlo. Takéto zafarbenie sa odporúča urobiť na zvýraznenie tmavých oblastí územia domácnosti a zameraním svetla nasmerovaného na natieranú stenu pomocou reflektorov alebo zrkadiel.

na obsah ↑

Vyrábame neónové farby sami

Doma je základom akrylát ako najbezpečnejší. Pri maľovaní panelov z PVC vlastnými rukami sa však zvyčajne používa polyuretánová farba. Samotný proces získavania samosvetľovej farby je nasledujúci:

 1. V sklenenej alebo keramickej nádobe sa naleje lak, do ktorého sa pridá vopred zvolená farba. Koncentrácia pigmentu závisí od požadovaného stupňa účinku, ale obvykle by nemala prekročiť 25-30% bázy.
 2. Pretože sa hustota kompozície zvýši, malo by sa do nádoby pridať malé množstvo (až do 1%) organického rozpúšťadla, a potom by sa mala farba dôkladne premiešať.
 3. Aby bola svetelná kompozícia intenzívnejšia, môže sa do farby pridať trochu farbiva.
 4. Pri maľovaní vlastnými rukami je nevyhnutné zloženie zmesi neustále miešať, pretože fosfory majú väčšiu hmotnosť a môžu padať až na dno nádrže. Výsledkom bude, že farba bude nerovnomerná.

S neónovou farbou môžete vytvoriť krásny dekor na stene

Príprava stien na maľovanie nemá žiadne vlastnosti.

Je dôležité, aby bol pôvodný povrch jednotný v štruktúre a čistý. Je potrebné poznamenať, že na ľahších povrchoch bude výraznejší účinok samoluminiscencie stien.

Preto je lepšie si pred natieraním na originálny povrch vyrobiť ľahký základný náter vlastnými rukami.

Komentáre a recenzie (2)
 1. alex

  V skutočnosti tieto farby nemajú dlhý svetelný výkon. Maximálne 1-2 hodiny zostupne. To je koniec koncov: jasne nudné. Fyziku nemožno oklamať. Nie je možné akumulovať svetelnú energiu v malej gule, tak ako ju prijíma zvonka. A bez ohľadu na to, koľko vrstiev farby nanášate. Všetky luminoforové gule majú rovnaký priemer a svetelný výkon je rovnaký.

  1. Eugene

   Na tom samozrejme nezáleží. Jas sa zvyšuje so zvyšujúcou sa hrúbkou, ale až do určitého bodu, potom maľujte najmenej 10-krát, nič sa nezmení. A o dlhom svetelnom výkone. Veľa záleží na kvalite farby alebo komponentov, ak sa robí doma. V každom prípade, pri nákupe, je lepšie sa uistiť o certifikácii produktu, potom všetko bude v poriadku s žiara.

Pridajte komentár

farby

lepidlo

Nástroje