icolorex-sk.technoluxpro.com/farbyDruhy farieb

Najmladšia farba na svete dostupná pre všetkých okrem jednej osoby

Surrey NanoSystems vynašiel vo Veľkej Británii v roku 2014 najtmavší materiál na svete, Látka pozostáva z miliárd uhlíkových nanorúrok a má mimoriadnu schopnosť absorbovať 99,96% svetelného dopadu na ňu. Super čierny povlak Vantablack. Spočiatku sa vyvíjal high-tech materiál na vesmírne a vojenské účely, ale okamžite sa ukázalo, že je dopytom v oblasti umenia.

Krátko po tom, čo sa objavil Vantablack, britsko-indický sochár Anish Kapoor kontaktoval vývojárov, aby získali výlučné práva na používanie sprejových farieb v jeho práci.

Britsko-indický sochár Anish Kapoor

Táto monopolizácia materiálu vyvolala medzi kritikmi vlnu kritiky a rozhorčenie. S novou technológiou chceli pracovať aj iní umelci, ale prevod práv na túto osobu vylúčil túto možnosť.

na obsah ↑

Vytváranie najmladšej farby

V profesionálnych kruhoch bola činnosť zo strany Anisha považovaná za prejav chamtivosti. Medzi umelcami sklamanými skutkami kolegu bol britský Stuart Sample, ktorý v reakcii na toto obmedzenie vydal a patentoval svoje vlastné farbivo Pinkest Pink.

Ružová ružová farba navrhnutá Stuartom Sample

Pigment bol vyvinutý spoločnosťou Sample v spolupráci s významnými výrobcami farieb na celom svete. Stewart tvrdí, že vyrobená látka sa vyznačuje jedinečným jasom a technológia jej tvorby a zloženia je jedinečná.

Podľa vzorky má odtieň osobitnú sýtosť a fluorescenciu, ktorú nemá ružové farbivo. Tento produkt je v kontraste s patentovanou čiernou farbou: ak materiál Anish absorbuje takmer všetko svetlo, Stuartov „mozog“ odráža to čo najviac.

Ružová ružová prášková nádoba

Umelec tvrdí, že obmedzené práva na vylepšenú verziu čiernej farby ho veľmi rozrušili, pretože mohol použiť Vantablacka vo svojej práci na rovnakej úrovni ako Kapoor. „Najkrajšia ružová“ bola vytvorená na protest a bola k dispozícii všetkým okrem Anisha Kapoora.

na obsah ↑

Zákaz používania

Vzorka uzavrela dohodu s distribútormi, že látka by sa nemala dostať do rúk spoločnosti Kapoor. Pri kúpe musí každý klient oficiálne potvrdiť, že nie je Anish Kapoor, nekupuje farby v jeho mene a nemá s touto osobou žiadne spojenie.

Slávni umelci Anish Kapoor a Stuart Sample

na obsah ↑

Kapoorov prístup k zákazu

Uložený zákaz nezastavil majiteľa spoločnosti Vantablack. Používatelia Instagramu, ktorí nasledovali Anishovu prácu, videli na svojom účte fotografiu s zakúpenou nádobou rovnakého pigmentu. Stalo sa to krátko po prepustení Pinkest Pink. Sochár jasne demonštroval svoj postoj k situácii, zachytil prostredný prst na fotografii, rozmazaný jasne ružovým práškom.

Kapoorova odpoveď umelcovi Sampleovi
Kapoorova odpoveď umelcovi Sampleovi

Je známe, že umelecká vojna medzi Britmi sa neskončila.Neskôr spoločnosť Stuart Sample uviedla na trh niekoľko ďalších vlastných produktov s názvom Glittery Glitter (najintenzívnejší glitter), Blackest Black (ultra-black; pokročilý analóg produktov NanoSystems), ako aj Shift a Phaze (farby dúhy, ktoré môžu meniť farbu v závislosti od teploty).

Práškové laky v troch odtieňoch: najskvelejší lesk, super čierna a ružová

Pre sochára a jeho partnerov bol prístup k novým položkám samozrejme obmedzený.

Bol pridaný jeden komentár
  1. michal

    Libra, tu majú ľudia také problémy.

Pridajte komentár

farby

lepidlo

Nástroje