icolorex-sk.technoluxpro.com/Špeciálne materiályOchrana dreva

Reštaurovanie nábytku pre domácich majstrov pomocou vosku

Drevený nábytok je medzi užívateľmi nesmierne populárny. Vyrába sa z prírodného materiálu šetrného k životnému prostrediu, dobre vonia a vydrží dlho. Nemenej praktické, zatiaľ čo lacné sú výrobky z drevotrieskových dosák, laminátu, MDF a ďalších kombinovaných základní.

Napriek svojej trvanlivosti sa akýkoľvek nábytok v priebehu času zhoršuje, zhoršuje a stráca atraktivitu. Na vylepšenie vzhľadu a rozšírenie služieb bol vyvinutý nábytkový vosk - univerzálne zloženie, ktoré skrýva menšie chyby a chráni povrchy pred vlhkosťou.

Vosková aplikácia

Nábytkový vosk sa chápe ako profesionálny produkt založený na prírodných voskoch, živiciach a iných komponentoch, určených na spracovanie dreva a reziva, ako aj hotové výrobky a stavby z nich vyrobené. Vosk sa najčastejšie používa na obnovu nábytku: je to jeho priamy účel, ktorý je predpísaný v pokynoch.

Tvrdý vosk

Je ideálny na spracovanie nábytkového nábytku, jeho drevených prvkov a poskytuje také efekty:

 • zatajovanie škôd, triesky;
 • zatváranie trhlín akejkoľvek hĺbky;
 • dávať krásny lesk;
 • zlepšenie prírodného tieňa alebo tónovania nábytku;
 • vyplnenie dutín;
 • zlepšenie kvalitatívnych charakteristík dreva.

Rozsah materiálu nie je obmedzený na opravy nábytku. Jeho zloženie je ideálne pre prácu s inými druhmi výrobkov a náterov.

Nábytkový vosk na reštaurovanie

Nástroj je možné použiť na tieto účely:

 1. Spracovanie podlahy. Ak sú na drevenom povrchu praskliny, mali by ste ich zakúpiť vosk na nábytok. Je tiež vhodný na trenie do poškodených parkiet, laminátu, pretože akékoľvek podlahové krytiny sa počas používania opotrebujú, najmä pri zvýšenom zaťažení.
 2. Oprava ozdobných predmetov. Pomocou vosku môžete aktualizovať „vzhľad“ rámov na obrazy, rakiev, čajovní, rôznych drevených krabíc a zásuviek, figúrok a šperkov. V prípade výrobkov menšej veľkosti je najvhodnejšie použiť nástroj vo forme ceruzky. Rýchlo odstráni sieť prasklín, malých škrabancov, vráti lesk a prezentáciu.
 3. Reštaurovanie okien a dverí. Popraskané, staré okná a dverové krídla je možné kompletne opraviť nábytkovým voskom a tiež im dať nasýtenejší tón alebo zmeniť prirodzený odtieň.

na obsah ↑

Druhy zlúčenín

Nábytkový vosk je zafarbený (pigmentovaný) a bezfarebný. Takéto výrobky sa líšia aj formou uvoľňovania, hoci ich zloženie je takmer rovnaké - obsahujú karnaubský a včelí vosk, živicu z dreva, ľan, olivový olej, sušiaci olej a éterické oleje.

mäkký

Vosk, podobný textúre ako bežná vazelína, sa najlepšie používa na odstraňovanie triesok, škrabancov, prasklín a priehlbín významných rozmerov na vodorovných povrchoch.Je vhodný pre drevené aj laminátové podklady, dokonale zakrýva stopy spojovacích prvkov, príslušenstva, masky so zníženými rohmi na doskách a ďalších výrobkoch.

Mäkký vosk

Mäkký materiál sa predáva v hotovej forme, balený do pohárov, vedier, rúr. Vytlačí sa na základňu alebo sa natiera špachtľou, prebytok sa odstráni tkaninou alebo plsťou.

Väčšina mäkkých formulácií má zlú odolnosť voči ultrafialovým a atmosférickým faktorom, a preto nie sú vhodné na vonkajšie použitie. Ich farbu je možné meniť nezávisle, riediť priehľadným voskom alebo zmiešať niekoľko odtieňov.

na obsah ↑

tuhý

Perá sa obvykle používajú na rýchle a pohodlné odstraňovanie triesok, škrabancov, prasklín na zvislých, šikmých a vodorovných podkladoch. Sú skvelé pre rámy, dvere, nábytok, bytové dekorácie. Vďaka hustej textúre a odolnosti voči nepriaznivým vplyvom, teplotným zmenám sú nástroje vhodné aj pre vonkajšie použitie. Niektoré z nich sa musia pred použitím roztaviť, iné sa aplikujú ako pastelky bez prípravy.

Vosková ceruzka

na obsah ↑

kvapalina

Zloženie takýchto produktov môže okrem prírodných živíc obsahovať syntetické zložky, ktoré umožňujú udržanie tekutosti. Materiál môžete nanášať štetcom, štetcom, ľahko preniká do akýchkoľvek trhlín, škrabancov, triesok, dier. Vosk neschne dlho, je dobre vstrebávaný, nezanecháva na pokožke žiadne zvyšky po vyschnutí. Navonok pripomína sušiaci olej alebo voskové škvrny. Vzhľadom na charakter konštrukcie je najlepšie použiť ju iba na vodorovných alebo mierne naklonených podkladoch.

na obsah ↑

Výber nástroja

Pri kúpe vosku sa musíte riadiť množstvom pravidiel. Najskôr sa berie do úvahy špecifický problém: ak sa na nábytku objaví malý škrabanec, je ľahšie ho odstrániť voskovou ceruzkou, ak existuje veľký čip, mali by ste si kúpiť pastovitý (mäkký) materiál. Pri výbere sa starostlivo zvažuje aj odtieň produktu - mal by byť dobre prispôsobený farbe samotného produktu, inak na ňom bude vynikať.

Nábytok vosk

Vosky na použitie vonku musia mať silné vodoodpudivé vlastnosti a musia obsahovať komponenty, ktoré im bránia v blednutí ultrafialovým žiarením. Na obnovu veľkého povrchu alebo na kompletnú renováciu nábytku sa oplatí kúpiť vosk vo veľkom kontajneri, ktorý je oveľa výhodnejší.

na obsah ↑

Návod na použitie

Na prácu s mäkkou kompozíciou bude potrebná gumová špachtle, plsť, ostrý nôž na otvorenie balenia. Najskôr pripravte povrch tak, aby bol čistý a póry dreva boli otvorené.

Poškodené miesto sa očistí od laku (ak bol aplikovaný skôr) rozpúšťadlom, umytom od nečistôt, úplne vysušeným. Na zlepšenie nasiakavosti zmesi sa prechádzajú na brúsny papier (v smere vlákien materiálu).

Keď konajú týmto spôsobom:

 • otvorte obal voskom;
 • zbierajú náradie malou špachtľou;
 • uložiť kompozíciu na miesto poškodenia, uzavrieť trhliny, škrabance;
 • trela sa plsťou;
 • prebytok sa dôkladne vyčistí rovnakou špachtľou alebo nožom;
 • nechajte hodinu na sušenie;
 • povrch opäť vyleštite, aby ste získali lesk.

Vo všeobecnosti sa tvrdý ceruzkový vosk používa na ošetrenie poškriabania bez predchádzajúcej prípravy. Niektoré nástroje zahŕňajú predbežné roztavenie a následnú infúziu do trhliny alebo inej chyby. V takom prípade potrebujete na prácu pájku alebo fén do budovy. Ak takéto nástroje neexistujú, môžete použiť plynový horák alebo zapaľovač. Vyhrievaný materiál sa nanáša na problémovú oblasť, vyrovnáva sa špachtľou, po vysušení sa vyleští mäkkou handrou. Prebytočná kompozícia sa odstráni tupým nožom.

na obsah ↑

Výhody a nevýhody použitia vosku

Vosk na nábytok nezostáva na povrchu, ale preniká do štruktúry dreva alebo iných materiálov na báze dreva. Nepoškodzuje textúru a zároveň napúšťa póry stromu, odpudzuje vlhkosť a znižuje rýchlosť ničenia materiálu. Ďalšie výhody použitia vosku:

 • príjemný na dotyk zamatovo zamatový povlak po zaschnutí;
 • zvýšenie farby a výraznosti obrazu;
 • prítomnosť rôznych odtieňov, schopnosť meniť prirodzený tón veci;
 • spoľahlivé vyplnenie všetkých chýb - triesky, praskliny, škrabance.

Nevýhody takýchto fondov sú malé. V porovnaní s lakmi majú vosky nižšiu ochrannú silu a ich vrstvu bude potrebné častejšie obnovovať. Niektoré druhy sa zhoršujú pôsobením ultrafialového žiarenia, vyhoria, preto je potrebné pravidelne vykonávať reštaurátorské práce.

Reštaurovanie nábytku

na obsah ↑

Urob to sám

Existuje jednoduchý recept na výrobu vosku na nábytok vlastnými rukami. Musíte zobrať 100 g včelieho vosku, zomletie a roztaviť vo vodnom kúpeli. Zadajte 50 g terpentínu a pokračujte v zahrievaní hmoty do homogénneho stavu. Pridá sa tam 25 g kolofónie a ľubovoľného množstva propolisu (aby produkt dal príjemnú vôňu). Po ochladení môže hmota namazať nábytok a dobre ho vyleštiť handrami.

Kvalita domáceho vosku nie je nižšia ako vosk v obchode. S jeho pomocou môžete ľahko obnoviť vzhľad starého, poškodeného nábytku a vážne ušetriť na službách remeselníkov!

Pridajte komentár

farby

lepidlo

Nástroje